Hron a Noria práve v predaji!

O slovenských novošľachtencoch môžete za posledné roky toho mnoho počuť či čítať. Naše vinárstvo sa venuje už dlhšie roky pestovaniu odrody Devín, ktorá je u zákazníkov veľmi populárna. V posledných rokoch sa vysadili však aj ďalšie odrody ako Dunaj, Hron či Noria. Sme nesmierne radi, že nám úroda priala a môžeme v tomto roku uviesť na trh prvé vína z odrôd NoriaHron.

Obe odrody máme vysadené v našich najrozsiahlejších vinohradoch vo vinohradníckej obci Čebovce. Výsadba bola realizovaná v roku 2017. Odroda NORIA je vysadená na ploche 1,81 ha vinohradov. Odroda má historické korene v tejto oblasti, nakoľko bola vyšľachtená v bývalej Výskumnej stanici vo Veľkom Krtíši. Je veľmi náročná na stanovisko. Vyžaduje rovnako kvalitné pôdy ako Rizling rýnsky. Dôležitá je svahovitá poloha s južnou expozíciou. Pre pestovanie sú nevhodné pôdy suché a menej kvalitné. Veľmi vhodné sú pôdy výživné, vododržné, hlinito-piesočnaté. A práve v Čebovciach , kde je táto odroda vysadená spĺňa hon Terasy rizling tieto náročné podmienky.

O pôvode odrody sa vedú mnohé spory, ale podľa všetkého bola vyšľachtená z odrôd Rizling rýnsky x Semillon. Analýzou DNA sa v poslednej dobe hovorí, že je to kríženec Ezerjo x Tramín červený. Je to otázka ďalších výskumov, aj keď v našich podmienkach sa prejavujú vo víne tóny odrody Tramín. Rok 2019 nám priniesol prvú úrodu a prvé víno z tejto odrody. Podmienky na pestovanie sú vynikajúce. Dosiahli sme tak kvalitné a zdravé hrozna, o čom svedčí aj kvalita a výnimočnosť tohto vína, ktoré získalo zlatú medailu na súťaži AWC Vienna 2020.

Noria 2019 má iskrivú žlto-zelenú farbu. Výrazná odrodová aróma je plná kvetov, čerstvého citrusového ovocia. Chuť vína je plná, lahodná a čistá. Snúbia sa v nej kvetiny, vinohradnícke broskyne a v dochuti sa prejavujú medové tóny. Tieto krásne vnemy sú uložené na pevnom kyselinkovom základe. Vynikajúco sa hodí k jemným úpravám hydinového mäsa či šalátom. Teplota podávania 10 – 12 °C.

Na ploche 2,51 ha je vysadená odroda HRON z plejády modrých „riečnych“ odrôd, ktorú vyšľachtila pani Pospíšilová. Vznikla krížením odrôd Castets x Abouriou noir.  Vďaka dobrej polohe výsadby tejto odrody sa nám v roku 2019 podarilo vypestovať prvé, veľmi kvalitné a šťavnaté hrozná, z ktorých môžete ochutnať vynikajúce víno. Pre vína z tejto odrody je charakteristický dlhší proces zrenia, nakoľko mladé ročníky sú dosť divoké.

Hron 2019 má sýtu bordovú farbu. V aromatike prevládajú tóny čiernych ríbezlí a černíc, štipka papriky, feniklu a závan korenia. Chuť vína je mohutná, cítime sladkú ovocnosť, korenitosť  a harmonickú štruktúru kyselín a tanínov. Je elegantným pitím. Odporúčame podávať k rôznym úpravám  mäsa vodnej hydiny, k pečenému bravčovému mäsu, či zrelým syrom. Teplota podávania 14-16°C.

Obe vína vám ponúkajú možnosť zakúsiť nové degustačné zážitky.

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie