Kolekcia Liturgických vín

web-Liturgicke-Novinky-2022-1160x441pxRETINAv1 

Medzi prvými kresťanmi sa víno objavilo v liturgiách ako forma eucharistickej obety. V priebehu storočí sa prijímanie Eucharistie vo forme vína znížilo, pretože omša ako liturgická udalosť sa stala masovou slávnosťou a pre kňazov bolo ťažké zaručiť slávnosť kde mali stovky alebo tisíce veriacich prijať Eucharistiu. Táto forma eucharistickej obety sa oveľa ľahšie distribuuje vo forme chleba a ako vo forme vína. To spôsobilo niekoľko problémov v dejinách kresťanstva, dodnes sa eucharistické prijímanie vína objavuje v rôznych formách.

Do 19. storočia sa na Eucharistiu používalo len červené víno, pretože červené víno bolo najlepším prejavom krvi, a až neskôr sa začalo používanie bieleho vína. Hlavne preto, že na omši sa používala biela tkanina na utieranie a čistenie šálky a červené víno zanechalo škvrny.

Predpis kán. 924 § 3 Kódex kánonického práva hovorí, že omšové, resp. liturgické víno musí byť prírodné, z plodov viniča a nepokazené. Výroba liturgických vín je povolená iba zo zdravých plodov viniča hroznorodého z odrôd schválených a zapísaných v listine povolených odrôd, ktoré dosiahli cukornatosť minimálne 18°NM. Víno pre eucharistickú bohoslužbu má byť z viničného plodu, prirodzené a čisté, bez primiešania cudzích prvkov.

Pri výrobe nie je povolené používať žiadne enzýmy, geneticky modifikované kvasinky, živné soli, konzervanty, stabilizátory, a iné enologické prípravky, ktoré sú v súčasnosti bežne používané. Zakázané je používať aj chemické látky, ktoré zabraňujú prirodzenému vyzrážaniu vínneho kameňa a farbiva na dne fľaše, ktoré nespôsobujú zhoršenie kvalitatívnych a chuťových vlastností vína.

Do obehu smie uvádzať omšové a liturgické vína iba dôveryhodná osoba - pokrstený praktizujúci katolík, ktorý vykonaná prísľuby a prísahy. Za vinárstvo ich zložil náš výrobný riaditeľ ing. Ondrej Celleng v apríli tohto roku. Na ich základe nám biskup vydal povolenie a súhlas na distribúciu omšového vína.

 

Ponúkame omšové vína z odrôd:

 

doprava-zdarma-novinka-4p3

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie