Rulandské biele alebo Pinot Blanc

Rulandské biele (Pinot Blanc) je genetickou mutáciou Rulandského šedého (Pinotu Gris), ktorý je klonom Rulandského modrého (Pinotu Noir). Všetky tri patria medzi najstaršie a najslávnejšie odrody. Rulandské biele sa vo francúzskom Alsasku pestuje už od 14. storočia. Pôvodne sa táto odroda volala Pinoc blanc Chardonnay, až  v roku 1874 ho v domovine, čiže Francúzsku, premenovali na Pinot blanc  (do vtedy sa Rulandské biele a Chardonnay, považovali za jednu odrodu).

 IMG_0732

V našich vinohradoch dávajú vždy kvalitu a nezaprú v sebe stálosť získanú stáročným vývojom a selekciou. Momentálne máme Rulandské biele vysadené v týchto lokalitách:

  • v Čebovciach – 4,86 ha
  • v Neninciach – 2,71 ha
  • v Stredné Plachtince – 3,98ha

Nachádza sa na najlepších polôh, chránených pred neskorými jarnými mrazmi, nakoľko v našich podmienkach pučí medzi prvými. Potrebuje dobrú polohu aj z pohľadu dozrievania hrozna, pretože sa z neho takmer vždy vyrába víno prívlastkové. Z hľadiska chorôb je dôležité, aby bolo vysadené na polohách vyšších a vzdušnejších, nakoľko je veľmi náchylné na múčnatku. Najnáchylnejšie spomedzi všetkých nami pestovaných odrôd. Keď odhliadnem na boj s múčnatkou, tak je to veľmi vďačná odroda, ktorá má veľmi dobrú rodivosť a tiež cukornatosť. V minulom roku dosiahla v Čebovciach cukornatosť 26 kg/hl. Možno spomenúť, že rez tejto odrody nie je problémový.

 

Vína vyrobené z tejto odrody sú plné, harmonické, bohato štruktúrované s príjemnými kyselinami.

Okrem tichých vín je to odroda výborná aj na výrobu sektov.

 

V ponuke aktuálne 5 rôznych a veľmi zaujímavých vín tejto odrody.

 

Pozrieť ponuku Rulandského bieleho

 

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie