ALIBERNET

Odroda hrozna Alibernet podchádza z Ukrajiny, kde bola vyšľachtená v roku 1950. Názov vznikol spojením odrôd rodičov - Alicante Bouschet (farbiarka) x Cabernet Sauvignon. Ide o modrú muštovú odrodu, ktorá bola pôvodne vyšľachtená ako farbiarka, ale nakoniec sa ujala v Československu a hlavne na Slovensku aj ako sólo odroda. S obľubou vysádzali túto odrodu aj v Maďarsku, keď zistili, že môže byť vhodným doplnkom k iným modrým odrodám, hlavne v oblasti Egru. Alibernet je charakteristický tým, že  obsahuje antokyaninové farbivá nielen v šupke, ale aj v dužine, podobne ako farbiarky. Na druhej strane víno z neho vyrobené vhodným technologickým postupom môže byť veľmi príjemné, extraktívne a charakteristické . Pestuje sa v teplejších vinohradníckych polohách na Slovensku (na ploche cca 0,63 % z celkovej výmery vinohradov), na južnej Morave, ako aj v malých výsadbách v bývalých sovietskych republikách. Hrozno dozrieva zväčša v prvej až tretej dekáde októbra. Má približne také dlhé vegetačné obdobie ako Frankovka modrá.

D647C6E3-19E9-43AF-B6D0-A61C1506765E

V našich končinách sa tejto odrode darí. Pestujeme ju vo vinohradníckej obci Bušince na hone Hatalec  na rozlohe 2,67 ha vinohradov. „Dlhodobo dosahuje pomerne vysoké cukornatosti 22 - 24 °NM. Vína bývajú veľmi extraktívne, tmavo rubínové, vo vôni a v chuti prevláda hlavne Cabernet Sauvignon s paprikovými a žihľavovými tónmi. Vínu vyhovuje dlhodobejšie zrenie vo väčších dubových sudoch, kde sa zjemňujú taníny  a nadobúda zamatový buket. Časť vína nechávame vyzrievať aj v barikových sudoch a pred fľašovaním kupážujeme so základným vínom v najpriaznivejšom pomere, aby sme zvýraznili najlepšie vlastnosti odrody.“ hovorí výrobný riaditeľ vinárstva ing. Ondrej Celleng.

 

Odporúčame vyskúšať:

PRIVAT EXCLUSIVE Alibernet, neskorý zber 2018

mvn pex Ali 1024x1536px

Vášeň Alibernet, neskorý zber 2019

mvn vasen Ali 1024x1536px 2019

doprava-zdarma-novinka-4p3

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie