Veľká noc s MOvínom

Veľká noc je spojená okrem kresťanských sviatkov aj s určitými tradíciami v jedálnom lístku. Po pôstnom období prichádza hojnosť spojená s podávaním jedál, ktoré symbolizujú zobúdzanie sa prírody a vznik nového života.  Ako obvyklé  veľkonočné jedlá  v našich končinách sú huspenina s údeným kolienkom, varené vajíčka s domácou  šunkou podávané s chrenom, pečená jahňacina, tradičný bravčový alebo hydinový rezeň so zemiakovým šalátom a v neposlednom rade domáce štrúdle rôznych príchutí. V minulosti sa domáce zabíjačky plánovali tak, aby práve na Veľkú noc boli údené mäsá a klobásky akurát vyzreté.

K Veľkej noci, ktorá začína bielou sobotou po prísnom pôste Veľkého piatku, patria aj  kvalitné vína z MOVINA. Práve preto sme pre vás pripravili odporúčania ako čo najlepšie spojiť naše vína s veľkonočnými špecialitami.

mceclip0-7

K huspenine s údeným mäsom, ktorá môže byť ako predjedlo alebo aj hlavné jedlo, by sme odporučili Rulandské biele, výber z hrozna 2021 alebo suché ružové víno Cabernet Sauvignon rosé . Obe vína vhodne doplňujú toto jedlo a pomáhajú ho ľahšie stráviť vďaka svojimi príjemným kyselinkám.

K údenej domácej šunke alebo rolke s varenými vajíčkami a s chrenom sa najviac hodí suchý Rizling rýnsky alebo Hron 2021 Privat Exclusive.

K pečenej jahňacine odporúčame napríklad Sauvignon Vinohrady, ktorý svojou pikantnosťou vyzdvihne jemnosť jahňaciny. Rovnako príjemne sa hodí aj suché červené víno Dunaj, výber vinára 2022 z kolekcie Vášeň, ktorý svojimi jemnými tanínmi umocní gastronomický zážitok .

K tradičnému bravčovému rezňu odporúčame Chardonnay, výber z hrozna 2022 , alebo ružové víno Cabernet Sauvignon . K hydinovému rezňu by sme odporučili vynikajúce Rulandské šedé, neskorý zber 2022 , prípadne Veltlínske zelené.

K sladkým pochúťkam odporúčame vína Tramín červený, výber z hrozna 2022, ktorý sa vynikajúco hodia k štrúdli s tvarohom. Cabernet Sauvignon, bobuľový výber 2019 z kolekcie Emócia krásne dopĺňa chuť štrúdli s makom. K orechovej štrúdli sa príjemne hodí  Rizling rýnsky, hrozienkový výber 2021. K pondelkovej domácej oblievačke alebo šibačke odporúčame svieže suché biele víno Noria 2022  alebo jemné ružové cuvée Rosé 2020 z kolekcie Túžba.

 International Women’s Day Instagram Story (1160 x 441 px)(4)

 

Krásnu Veľkú noc praje tím MOVINO!