Medzinárodný deň Chardonnay

Odroda pochádza z Burgundska vo Francúzsku. Podľa všetkého vznikla samovoľným krížením Rulandského bieleho s odrodou Heunisch. Vo Francúzsku sa najviac pestuje spolu s Rulandským bielym v oblasti Burgundska a Alsaska. Odtiaľto sa táto odroda rozšírila prakticky do celého sveta. Odrody Chardonnay a Rulandské biele sa dlhé roky považovali za jednu odrodu. Až v roku 1896 sa uznali ako dve rôzne odrody. V našich podmienkach pučia ako prvé, a tiež ako prvé kvitnú.

Obe odrody sú veľmi náchylné na stolbur viniča (Candidatus Phytoplasma solani) a múčnatku (Uncinula necator). Aj napriek týmto faktom majú v našich vinohradoch nezastupiteľné miesto. Cukornatosť v jednotlivých rokoch kolíše, ale každoročne sa nám darí dosahovať hodnoty nad 23°NM. Chardonnay máme vysadené vo vinohradoch Bušince, Čebovce a Nenince.

 

Aktuálne v sortimente nájdete aj našu NOVINKU Privat Exclusive CHARDONNAY, výber z hrozna 2021.

mvn pex CH 1024x1536px 2021

i_vlastnost

Víno je nežnej zelenožltej farby. V aróme dominujú tóny citrusového ovocia a ananásu. Extraktívna chuť hrušiek a grepu je umocnená príjemnými kyselinkami a jemnou mineralitou.

i_gastro

Odporúčame k jemnejším syrom, rybám a morským plodom.

i_teplota

Teplota podávania 10-12°C.

Technické parametre

Víno: biele, suché
Krajina pôvodu: Slovensko
Dátum zberu 07.10.2021
Cukornatosť hrozna: 23 °NM
Zvyškový cukor: 1,9 g/l
Celkové kyseliny: 7,7 g/l
Obsah alkoholu: 13,0 obj.%
Objem fľaše: 0,75 l
Obsahuje: siričitany

 

KÚPIŤ

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie